• To event minęło.

Interdyscyplinarne Seminarium Humanistyczne

Date Maj 15 @ 18:30 - 20:00

Najbliższe seminarium z cyklu Interdyscyplinarnych Seminariów Humanistycznych odbędzie się 15 maja 2018 roku o godz. 18:30 w sali 215 im. Kazimierza Ajdukiewicza na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii, ul. Szamarzewskiego 89 c. Prelegentem będzie prof. UAM dr hab. Jaromir Jeszke, który wygłosi referat pt.: Historia nauki – dyscyplina niechciana?

Streszczenie:

Historia nauki bywa postrzegana jako marginalna dyscyplina historyczna. Wynika to z powszechnych w części środowisk naukowych przekonań, że 1. jeżeli wiedza z przeszłości obowiązuje i jest częścią aktualnego kanonu wiedzy, to nie jest potrzebna znajomość kontekst historycznego jej powstania; 2. Jeżeli wiedza z przeszłości jest przestarzała to nie warto przypominać jej historycznego kontekstu; 3. wiedza z przeszłości jest przydatna głownie przy celebracji wielkich naukowych postaci, dziejów instytucji naukowych i przełomów w dziejach dyscyplin. Historia nauki nie wszędzie osiągnęła status samodzielnej dyscypliny naukowej.
Nie osiągnęła też statusu specjalności historycznej takiej jak np. historia gospodarcza czy wojskowości. Historia nauki jest obszarem badawczym, który powstał poza sztywnymi granicami dyscyplin naukowych, stąd jej kłopoty z instytucjonalizacją. Problemy te zostaną poddane analizie i interpretacji.

O referencie:

Jaromir Jeszke jest historykiem i antropologiem wiedzy. Specjalistą z zakresu komunikacji społecznej. Doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem m. in.: „Lecznictwo ludowe w Wielkopolsce. Czynniki i kierunki przemian” (1996), „W poszukiwaniu paradygmatu polskiej historiografii medycznej” (2000), „Mity polskiej historiografii nauki” (2007) oraz „Homeopatia – doktryna kryzysów. Między przełomami w nauce i przemianami społecznymi” (2012).

Data:
Maj 15