Home »

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Interdyscyplinarne Seminarium Humanistyczne

Date 12 czerwca 2018 @ 18:30 - 20:00

Najbliższe seminarium z cyklu Interdyscyplinarnych Seminariów Humanistycznych odbędzie się 12 czerwca 2018 roku o godz. 18:30 w sali 215 im. Kazimierza Ajdukiewicza na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii, ul. Szamarzewskiego 89 c. Prelegentem będzie Szymon Hiżycki OSB, który wygłosi referat pt.: Czy mnichowi opłaca się zostać aniołem?

ABSTRAKT

W literaturze monastycznej późnego antyku można spotkać się trojakim stosunkiem mnichów do aniołów:

  1. widzieli w nich pośredników, opiekunów i towarzyszy podczas modlitwy;
  2. aniołowie byli dla mnichów ideałem, wzorem do naśladowania, przeczytać możemy teksty, w których zawarta jest wprost deklaracja chęci stania się kimś jak anioł bądź rady, jak tego dokonać;
  3. równolegle mamy do czynienia z wypowiedziami ironicznymi – niektórzy bracia z pogardą wypowiadają się o innych, że są jak aniołowie (czyli w sumie nic nie warci). Ten trzeci nurt znajduje swoje uwieńczenie w soborowym potępieniu mnichów palestyńskich, którzy pragnęli stać się równi aniołom. Warto zatem przyjrzeć się bliżej anielskim i mniszym sprawom późnego antyku, aby lepiej zrozumieć, że każdy anioł, jak mówi poeta, jest jednak groźny”.

Szymon Hiżycki OSB studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego.

Szczegóły

Data:
12 czerwca 2018
Czas:
18:30 - 20:00

Organizator

Dr hab. Krzysztof Przybyszewski, prof. UAM
Telefon:
618292278
Email:
kprzyby@amu.edu.pl

Miejsce

Instytut Filozofii UAM
Szamarzewskiego 89c
Poznań, wielkopolskie 60-568 Polska
+ Google Map
Telefon:
618292280