• To event minęło.

Interdyscyplinarne Seminarium Humanistyczne

Date Styczeń 9 @ 18:30 - 20:30

Najbliższe seminarium z cyklu Interdyscyplinarnych Seminariów Humanistycznych odbędzie się 9 stycznia 2018 roku o godz. 18:30 w sali 215 im. Kazimierza Ajdukiewicza na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii, ul. Szamarzewskiego 89 c. Prelegentem będzie Paweł Borowski z University of Saint Andrews, który wygłosi referat pt.: „Źródła społecznej władzy w zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego – przypadek Nemausus (Nîmes)”.

Celem tego wystąpienia jest przedyskutowanie problemów związanych z aplikacją modeli teoretycznych w badaniu nad mikrohistorią na przykładzie Nemausus (obecnie Nîmes). Materiał źródłowy dla tej społeczności zamieszkującej południową Galię dla czasów przedrzymskich obejmuje głównie dane archeologiczne i pozwala jedynie na szczątkową rekonstrukcję funkcjonowania tej wspólnoty na poziomie organizacji władzy w regionie. Jedno z podejść w literaturze historii longue durée skupia się na łączności regionalnej i mikro-ekologii (Horden&Purcell 2000). Inne, oferuje metodologię opartą na współczesnej lingwistyce, tzw. ‘code-switching’, które wskazuje na dwujęzyczność oraz współobecność wielu tożsamości i wpływów kulturowych (Mullen 2013). Dodatkowo, Nemausus było ostatnio również rozpatrywane pod względem wspólnot wyobrażonych Andersona, jako dowód na przetrwanie keltyckich tożsamości w okresie rzymskim (Johnston 2017). Natomiast dla okresu I-III w. n.e. posiadamy do dyspozycji bogaty materiał epigraficzny, którego analiza wymaga odpowiednich narzędzi teoretycznych, np. IEMP model Michaela Manna, który pozwala rozpatrywać organizację społeczeństwa z perspektywy czterech rodzajów sieci władzy: ideologicznej (I), ekonomicznej (E), militarnej (M) i politycznej (P). Zalety i ograniczenia każdej z tych metod badawczych będą rozpatrzone w kontekście próby zrozumienia dynamiki władzy w Nemausus w perspektywie longue durée oraz zasięgu zmian jakie przyniosło Cesarstwo Rzymskie.

Data:
Styczeń 9