• To wydarzenie minęło.

Wojna hybrydowa w Katalonii? Separatyzm w ujęciu międzynarodowym.

Date 17 marca 2020 @ 18:30

Interdyscyplinarne Seminarium Humanistyczne

17 marca 2019 godz. 18. 30. Wydział Filozoficzny, sala 215 im. K. Ajdukiewicza, ul. Szamarzewskiego 89 c

Dr Bartosz Kaczorowski z Uniwersytetu Łódzkiego wystąpi z referatem:

Wojna hybrydowa w Katalonii? Separatyzm w ujęciu międzynarodowym.

Abstrakt:
Wielu obserwatorów trwającego od jesieni 2017 r. kryzysu katalońskiego ma tendencję do przedstawiania go w kontekście politycznego sporu Madrytu z Barceloną, którego stawką ma być większa swoboda decyzji czy nawet niepodległość zbuntowanej wspólnoty autonomicznej. Znacznie rzadziej zwraca się natomiast uwagę na fakt, iż konflikt ten ma jeszcze dwie inne płaszczyzny. Po pierwsze jest to spór katalońsko-kataloński między dwiema popularnymi wizjami przyszłości regionu: separatystycznej oraz w jedności z Hiszpanią. Ponadto kryzys kataloński stał się płaszczyzną poważnej gry międzynarodowej, w której szczególnie istotny jest udział Federacji Rosyjskiej. Moskwa bowiem zdecydowanie wsparła separatystów i w tym celu użyła środków charakterystycznych dla wojny hybrydowej ze szczególnym uwzględnieniem działań w cyberprzestrzeni. Cele tych działań, wykorzystane narzędzia oraz ich konsekwencje zostaną przedstawione w niniejszym wystąpieniu.

dr Bartosz Kaczorowski – historyk, politolog, iberysta; adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej UŁ; autor książek Churchill i Franco. Hiszpania w polityce Wielkiej Brytanii w okresie drugiej wojny światowej (DiG, Warszawa 2014) oraz Franco i Stalin. Związek Sowiecki w polityce Hiszpanii w okresie drugiej wojny światowej (Wydawnictwo UŁ i Ośrodek Myśli Politycznej, Łódź-Kraków 2016, hiszpańskie wydanie Franco contra Stalin. La política española frente a la URSS durante la Segunda Guerra Mundial, Editorial Actas, Madrid 2018); autor licznych artykułów i analiz na temat kryzysu katalońskiego.

Data:
17 marca 2020