Home » Prof. dr hab. Marek Kwiek

Prof. dr hab. Marek Kwiek

Prof. zw. dr hab. Marek Kwiek jest dyrektorem IAS – Institute for Advanced Studies in Social Science and Humanites i kierownikiem katedry UNESCO Badań Instytucjonalnych i Polityki Szkolnictwa Wyższego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się ilościowymi badaniami nauki (quantitative science studies) i socjologią karier akademickich w oparciu o międzynarodowe badania ankietowe i analizy Big Data. Międzynarodowy doradca w sprawach polityki naukowej (OECD, Komisja Europejska, Rada Europy, Parlament Europejski, OBWE, USAID, UNDP i Bank Światowy). 

Kierownik lub partner w 25 międzynarodowych projektach badawczych finansowanych m.in. przez fundacje Fulbrighta, Forda i Rockefellera, 6 i 7 unijne Programy Ramowe, European Science Foundation, NCN, NCBR i FNP. Ponadto kierownik ok. 25 międzynarodowych projektów z polityki publicznej w obszarze szkolnictwa wyższego w kilkunastu krajach. Kierownik zespołu „Ustawa 2.0” dla MNISW (2016-2017) przygotowującego założenia reformy szkolnictwa wyższego, a wcześniej członek zespołu Ernst & Young przygotowującego założenia reform z lat 2009-2011.

Autor 10 monografii i ponad 230 artykułów naukowych. Autor monografii Changing European Academics: A Comparative Study of Social Stratification, Work Patterns and Research Productivity (Routledge 2019). Natomiast jego najnowsze polskie monografie to Globalna nauka, globalni naukowcy (PWN 2022) i  Uniwersytet w dobie przemian. Instytucje i kadra akademicka w warunkach rosnącej konkurencji (PWN 2015). W latach 2012-2017 kierował projektem MAESTRO (NCN): Program Międzynarodowych Badań Porównawczych Szkolnictwa Wyższego, a w 2015 r. otrzymał dwuletnie „subsydium profesorskie” w programie MISTRZ Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Przez trzy lata przebywał na uniwersytetach zagranicznych, przede wszystkim w USA, m.in. na University of Virginia, University of California w Berkeley, w National Endowment for Democracy w Waszyngtonie i innych. W latach 2007–2009 był jednym z 30 globalnych „naukowców nowego wieku” (Fulbright New Century Scholars) Fundacji Fulbrighta w dziedzinie badań nad szkolnictwem wyższym (SUNY/Buffalo).

Członek rad redakcyjnych kilku międzynarodowych czasopism z dziedziny badań nad szkolnictwem wyższym, m.in. Higher Education Quarterly, European Educational Research Journal, Globalisation, Societies and Education oraz British Educational Research Journal.

W 2018 został przyjęty w szeregi Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych (European Academy of Sciences and Arts) w Salzburgu jako jej członek zwyczajny (w klasie: nauki społeczne, prawo i ekonomia, jako jeden z 34 Polaków).

Od 2021 jest członkiem zwyczajnym Academia Europaea – Europejskiej Akademii Nauk w Londynie (w klasie: zarządzanie, instytucje i polityki).

W 2019 był współautorem zwycięskiego wniosku UAM w konkursie IDUB („Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”) MNISW – w którym jego macierzysta uczelnia otrzymała status „uczelni badawczej” i dodatkowych 350 mln zł na lata 2020–2026, a od 2020 jest wiceprzewodniczącym (ds. nauki) Komitetu Sterującego IDUB na UAM.

W 2023 r. (podobnie jak w 2022 r.)  został uznany przez tzw. Ranking Stanfordzki za najbardziej cytowanego naukowca na UAM w Poznaniu w ujęciu znormalizowanym do dyscypliny (dyscyplina Education).

Inne linki:

prof. Marek Kwiek
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Kwiek_(filozof)