Fakultet: Emil Cioran – radosny pesymizm czy radykalny sceptycyzm?

Zapraszam Studentki i Studentów na fascynujące spotkanie z filozofią „niedogodności” Emila Ciorana w ramach konwersatorium semestru letniego 2015/2016

Filozofia Ciorana w sposób nieprawdopodobnie wyraźny, przenikliwy, czasami ironiczny a nawet bolesny diagnozuje, interpretuje oraz przedstawia kondycję i egzystencję człowieka zmagającego się z paradoksami absurdalnego świata. W świecie widzianym oczyma Ciorana zawodzi wszystko, wątpliwy jest jakikolwiek cel, a zwłaszcza taki, który nadawałby jakiemukolwiek działaniu sens. A jednak całe swoje życie Emil Cioran poświecił filozofii i jako taką – ważną dla świata –  ustanowił (sensownym?) celem swojego życia. 

Francuski filozof rumuńskiego pochodzenia nie miał wątpliwości, że, jak pisał w Wyznaniach i anatemach – „To, co najważniejsze, objawia się często dopiero pod koniec długiej rozmowy”. Dlatego, pomimo że zaproszenie kieruję do wszystkich Studentek i Studentów, to jednak zapraszam tylko te osoby, które są zdecydowane, by bardzo aktywnie uczestniczyć w zajęciach: interpretować teksty, dynamicznie i długo dyskutować, na bieżąco swobodnie wyrażać efekty własnych filozoficznych medytacji i krytycznych przemyśleń.

Zdjęcie: Jon Flobrant, https://unsplash.com/photos/YD1uvthZwg4, (Licencja)

 

Dr Mirosław Piechowiak

Comments are closed.