Konwersatorium: Lepsza świadomość a szczyt rozpaczy – Artur Schopenhauer i Emil Cioran

Konwersatorium: Lepsza świadomość a szczyt rozpaczy – Artur Schopenhauer i Emil Cioran

Zapraszam Studentki i Studentów na fascynujące spotkanie z filozofią „niedogodności” /Emil Cioran/ oraz „lepszej świadomości” /Artur Schopenhauer/ w ramach konwersatorium semestru letniego 2016/2017.

Filozofia Ciorana w sposób nieprawdopodobnie wyraźny, przenikliwy, czasami ironiczny a nawet bolesny diagnozuje, interpretuje oraz przedstawia kondycję i egzystencję człowieka zmagającego się z paradoksami absurdalnego świata. W świecie widzianym oczyma Ciorana zawodzi wszystko, wątpliwy jest jakikolwiek cel, a zwłaszcza taki, który nadawałby jakiemukolwiek działaniu sens. A jednak całe swoje życie Emil Cioran poświecił filozofii i jako taką – ważną dla świata –  ustanowił (sensownym?) celem swojego życia. 

Schopenhauer  w swym opus magnum przekonywał m.in., że większość ludzi przypomina nakręcone zegarki, które chodzą nie wiedząc po co. Wskazując na „lepszą świadomość” uczył filozoficznej roztropności – negacji woli i kontemplacji sztuki.

Pomimo że zaproszenie kieruję do wszystkich Studentek i Studentów, to jednak zapraszam tylko te osoby, które są zdecydowane, by bardzo aktywnie uczestniczyć w zajęciach: interpretować teksty, dynamicznie i długo dyskutować, na bieżąco swobodnie wyrażać efekty własnych filozoficznych medytacji i krytycznych przemyśleń.

Przedmiot będzie się odbywał w środy o godz. 13:15.

Zdjęcie: Alexas_Fotos, pixabay.com, CC0

Dr Mirosław Piechowiak

Comments are closed.