Prof. Yang Shaogang
Depresja w Chinach
W Chinach śmiertelność wśród chorych na depresję wynosi 6%, a 30 milionów ludzi ma zdiagnozowaną depresję. Tylko niespełna 10% korzysta z profesjonalnej terapii. Rozpoznawalność kliniczna depresji wynosi niecałe 20% przypadków: większość nawet nie wie o swoim problemie, jak podaje prof. He z kliniki w Szanghaju.
Prof. Si z Uniwersytetu Pekińskiego wykazał, że nieleczona depresja staje się z czasem chroniczna, a wtedy jeszcze trudniej ją leczyć. Niektóre osoby tracą zdolność do życia i popełniają samobójstwo.
Terapia ma łagodzić i eliminować objawy, ale jej najważniejszy cel to przywrócenie pacjenta do życia społecznego. Na dzień dzisiejszy w Chinach działa pracuje nieco ponad 20.000 profesjonalnych psychiatrów. Szpitale na prowincji nie są w stanie zapewnić pacjentom tak dobrej opieki jak szpitale w dużych metropoliach. Lekarze postulują wprowadzenie systemu jak najszybszego transferu cięższych przypadków do profesjonalnych klinik psychiatrycznych choćby po to, by pacjenci zostali właściwie zdiagnozowani i uzyskali podstawowe zalecenia terapeutyczne, a dopiero później zgłaszali się do lokalnych przychodni i gabinetów prywatnych.
Prof. Yang Shaogang – Institute of Mental Health Education, South China Business College,
Guangdong University of Foreign Studies
Komentarz w ramach cyklu z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją