Home »

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Giving the past a meaning. Four types of historical narration.

Date 26 lutego 2019 @ 11:15

Prof. Jörn Rüsen wygłosi wykład pt. „Giving the past a meaning. Four types of historical narration”.
Na wykład zapraszamy 26 lutego 2019 r. o godz. 11.15 do Instytutu Filozofii UAM przy ul. Szamarzewskiego 89c. Spotkanie odbędzie się w sali im. Kazimierza Ajdukiewicza (215)

Prof. Jörn Rüsen (ur. 1938) to jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów historii, łączący w swojej myśli dziedzictwo amerykańskiego narratywizmu z niemiecką tradycją historyczną, zwłaszcza antropologizmem J.G. Herdera i programem historyki J.G. Droysena.

Przez lata uczeń i współpracownik Reinharta Kosellecka, jego główne dzieło to wydane w latach 80. trzytomowe Grundzüge einer Historik, wydane w jednotomowej i skróconej anglojęzycznej wersji jako History: Narration. Interpretation, Orientation (Berghahn Books, New York/Oxford 2005).

Monografie jego autorstwa są cytowane ponad 5500 razy, przełożono je ponadto na 20 języków, w tym kilka azjatyckich. Wynika to z faktu, iż rozwinięciem filozofii Rüsena jest teoria międzykulturowej komparatystyki historiografii, przekładająca się na globalną współpracę tego filozofa z ośrodkami z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Spotkanie odbędzie się w ramach seminariów Zakładu Logiki i Metodologii Nauk pod auspicjami poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego dzięki finansowemu wsparciu grantu European Research Council kierowanego przez Prof. UAM dr hab. Ulricha Timme Kragha.

W sprawie pytań dotyczących wykładu można kontaktować się z mgrem Dawidem Rogaczem: dawid.rogacz@amu.edu.pl

Fotorelacja

Szczegóły

Data:
26 lutego 2019
Czas:
11:15

Miejsce

Instytut Filozofii UAM
Szamarzewskiego 89c
Poznań, wielkopolskie 60-568 Polska
+ Google Map
Telefon:
618292280